Svépomocné aktivity
Svépomocné aktivity pomáhají svým účastníkům daleko lépe se vyrovnávat se svými obtížemi. Účast ve svépomocné skupině nabízí možnosti k navazování nových kontaktů a přátelství s lidmi s podobnými zkušenostmi, pomáhá kvalitněji prožít volný čas a sdílet radosti i starosti.
Svépomocné aktivity koordinují peer konzultanti (lidé s duševním onemocněním) a peer konzultanti - rodinní příslušníci (lidé, kteří mají blízkého člena rodiny s duševním onemocněním).
Svépomocná skupina rodin a blízkých přátel
Komunikace a podpora rodinných příslušníků a blízkých přátel našich klientů je velmi důležitou oblastí naší práce. Duševně nemocní lidé často podporu rodiny a blízkých velmi potřebují a v jejich cestě k zotavení může opora od blízkých sehrát důležitou roli. Rodinní příslušníci a blízcí přátelé se tak často ocitají pod tlakem a mohou čelit i mnoha situacím, které jsou velmi náročné.
Součástí každého týmu sociální rehabilitace a center duševního zdraví v Karlových Varech, Sokolově a Chebu jsou proto i naši peer konzultanti - rodinní příslušníci, kteří mají stejnou nebo podobnou zkušenost s duševním onemocněním v rodině. Kromě individuální podpory, nabízí peer konzultati také účast ve svépomocné skupině, která spojuje lidi za účelem sdílení svých zkušeností a těžkostí, které duševní onemocnění v rodině do života může přinášet, ale často i radostných chvil při společných setkáních a aktivitách jako jsou výlety, sport, návštěvy kulturních akcí apod.