Vzděláváme rodiny a přátele lidí s duševním onemocněním
Naše organizace se pravidelně každý rok snaží pořádat pro rodinné příslušníky a další blízké osoby lidí s duševním onemocněním tematická setkávání, která se věnují základním informacím o duševní nemoci (pozitivní/negativní symptomy, kognitivní deficit, etiologie onemocnění aj.), prevenci relapsu, léčbě psychofarmaky, psychoterapii, nebo například rehabilitaci či Zotavení.
Vzdělávání a destigmatizace
Pořádáme interaktivní programy na školách BLÁZNÍŠ, NO A?
"Blázníš, no a?" je preventivní a destigmatizační projekt zaměřený na oblast duševního zdraví a nemoci určený pro studenty a pedagogy středních škol. Cílem projektu je působit preventivně na vznik duševních onemocnění u dospívajících pomocí interaktivního zážitkového workshopu v rámci specifické všeobecné primární prevence a zároveň probudit porozumění k lidem s duševním onemocněním. Program je založen na otevřeném dialogu studentů s moderátorem (odborníkem z řad psychoterapeutů) a „experty ve vlastní věci“ - lidmi, kteří mají vlastní zkušenost s duševním onemocněním a psychiatrickou péčí. Tématem diskuse jsou psychická krize a štěstí, vlastní životní zkušenosti studentů, onemocnění a léčba, jak a kde najít pomoc v obtížné životní situaci, naděje a možnosti podpory, proč lze vnímat psychické problémy i jako příležitost a jiné.
Vzděláváme odborníky
LET´S TALK ABOUT CHILDREN
"Let´s Talk about Children" je strukturovaná psychosociální intervence pro práci s rodinou. Zaměřuje se na podporu dětí a dospívajících v rodinách, které se musí vyrovnávat s určitou zranitelností, například duševním onemocněním některého z rodičů (ale nejen to). Jejím cílem je prevence rozvoje obtíží u dětí prostřednictvím posílení rodičovských kompetencí a podpory v oblastech silných stránek a zranitelnosti na straně dítěte. LTC se soustředí na sdílené porozumění, dává prostor a podporuje komunikaci v rodině ohledně obtíží, se kterými se rodiče potýkají. Ve své práci mohou metodu LTC využít odborníci z různých oblastí, například sociální pracovníci, zdravotní sestry, lékaři, peer pracovníci, psychologové či učitelé.
Zajímá vás problematika duševního zdraví?
Vlastní vzdělávací programy pro odbornou či širší veřejnost zatím pouze plánujeme. Můžeme Vám však doporučit kvalitní a ověřené zdroje informací z oblasti péče o duševní zdraví a problematiky duševních onemocnění. V rámci naší organizace je možno absolvovat odborné stáže v oblasti sociálních služeb.